Helmut Newton. Piękno i bestia

Recenzje

Naekranie.pl / Piotr Piskozub
Jeśli jesteście pasjonatami fotografii, film “Helmut Newton. Piękno i bestia” stanie się dla Was nie lada gratką. Jeśli natomiast do robienia zdjęć macie spory dystans, seans tego dokumentu prawdopodobnie zmieni Wasze nastawienie.
“Helmut Newton. Piękno i bestia” to intrygujący dokument o sztuce przekraczającej czas i bariery społecznych przyzwyczajeń. Jestem niemal przekonany, że przynajmniej część z Was po seansie zada sobie pytanie o granice ekstrawagancji w pracy artystycznej – ta debata może być bodajże największą wartością, jaką wyniesiemy z filmu Gero von Boehma.
Helmut Newton pozostanie symbolem. Dla jednych – feminizmu, dla innych absolutnego zatracenia się w swojej pasji. Jak dobrze, że czasach naznaczonych szarością przypomina nam się o postaciach kolorowych, oryginalnych, innych. Niekiedy mogą mieć na nas większy wpływ, niż początkowo zakładaliśmy.

Onet.pl / Dagmara Romanowska
Intrygująca opowieść o życiu i sztuce

FDB.pl / Bernadetta Trusewicz
Zachwyt kobiecym ciałem, nie znaczy że staje się ono towarem. Rozgrzana kontemplacja o sztuce przyjemności i erotyce...
Dokument “Helmut Newton: Piękno i bestia” doskonale pokazuje, że kobieta może być jednocześnie i piękną i bestią, jak i postać tytułowa. To nie jest dokument zarezerwowany wyłącznie dla diagnozy o nim. Jego modelki - nagie są silne, ponieważ zarządzają swoją cielesnością, przesuwają granicę obyczajów, nie wpisują się do narzuconej z góry narracji pruderii sprzed wielu lat, myśli, która wcale tak wiele się nie zmieniła i nie uważają oraz podkreślają, że ciało nie zastępuje umysłu.
O sztuce przyjemności, o przyjemności, a nie tyko potwierdzenia wielkiego talentu, z doświadczania sztuki, bez grzeszności, bez grzeczności.

Moviesroom / Kuba Koisz
W każdym wielkim artyście, gdzieś na początku jego kariery, tkwią traumy, które rzutują na wrażliwość oraz postrzeganie. Tutaj również jest ich sporo, ale heroizm Helmuta Newtona polega na tym, że mimo przeszłości nigdy nie wypuścił z rąk fascynacji pięknem.

Bookoff blog
To przede wszystkim obraz współczesnego mężczyzny konfrontującego się z kobiecością. Trudno zresztą o lepszego bohatera dla zobrazowania XX-wiecznych przemian w męskim spojrzeniu na kobietę niż kobiecy fotograf.
To życzliwy, pełen humoru film. Sąd nad męską słabością do kobiet, z którego Newton wychodzi obronną ręką. Sam mówił, że filmy o fotografach są nudne. Ten nie jest. Na pewno by mu się spodobał.

Glamour
Nagość na jego zdjęciach nigdy nie była pornograficzna i wyuzdana. Była symbolem kobiecej siły. Bo Helmut Newton, legenda fotografii, kochał kobiety, ale nie znosił zasad, więc je łamał, 0 czym w dokumencie „Helmut Newton. Piękno i bestia" świetnie opowiada Anna Wintour.

Movieway / Małgorzata Czop
Kobiety stają się ciekawymi narratorkami o człowieku, który był postrzegany jako mizogin i szowinista. Burzą ten wizerunek, budując portret artysty, który kochał kobiece ciało i lubił przekraczać tabu.
Trudno oderwać się od tych pasjonujących wypowiedzi i opowieści.

Vogue / Adriana Prodeus
Znakomicie udokumentowany, żywy portret męskiej Leni Riefenstahl świata mody. Mizoginia i maczyzm w służbie elegancji, posągowości i krytyki naszego spojrzenia.

Kanapa Knapa /Łukasz Knap
Przez dekady Helmut Newton kreował obrazy kobiet. Dzisiaj kobiety opowiadają jego historię. Role się odwróciły. Newton byłby zachwycony. Ten film jest taki jak jego bohater: inteligentny, zaczepny i subtelnie perwersyjny.

Aleksandra Różdżyńska / blogerka / https://www.facebook.com/olarozdzynska (felietonistka Playboya - kiedy istniał)
Newtonowi wszystkie kojarzyło się z seksem. Pokazywał świat o jakim nie wolno fantazjować, co uroczym seksistom wychodzi najlepiej. Jak to możliwe, że tak niepoprawny politycznie facet rozbierał największe sławy, które przed jego obiektywem zachowywały się jak w gwiazdy perwersyjnych erotyków? Dziś to by nie przeszło. W filmie same o tym mówią. Ale nie wszyscy go kochali. Jeśli tak jak ja macie czasem ochotę być obiektem seksualnym albo popatrzeć na takie – idźcie na ten film.

Magazyn Szajn / Magdalena Falińska
Po obejrzeniu dokumentu na pewno najdzie was wiele refleksji na temat sposobu, w jaki na przestrzeni lat prezentowane było kobiece ciało i gdzie w tym wszystkim lokuje się kobieca podmiotowość. Przy okazji podejrzycie też niebanalną historię charyzmatycznego człowieka, zapoznacie się z niekonwencjonalnym związkiem dwojga artystów i przypomnicie sobie szereg postaci ze środowisk twórczych ubiegłego stulecia.

IndieWire / Ryan Lattanzio
Szczere wywiady i wspomnienia stanowią hagiograficzne, ale żywe zanurzenie się w karierze najbardziej ikonoklastycznego fotografa mody XX wieku.

The Hollywood Reporter / John DeFore
Odświeżająco zniuansowane spojrzenie na pracę, która zachęca do szybkich osądów.
Fascynująca lektura o karierze artysty, którego zawsze kontrowersyjna twórczość może wydawać się jeszcze bardziej problematyczna dla młodych ludzi, którzy ją tu po raz pierwszy spotykają. “Helmut Newton. Piękno i bestia” Gero von Boehma zarówno zachwyca kłopotliwą stroną swojego bohatera, jak i zachęca widzów, aby spojrzeć poza powierzchowną politykę seksualną jego obrazów.
Dzięki obszernemu materiałowi zawierającemu wywiad nagrany przed śmiercią fotografa mody w 2004 roku, dokument stanowi ciepłe i przystępne spojrzenie na zimną i agresywną estetykę Newtona. To jeden z tych rzadkich dokumentów, który zmienia spojrzenie widzów na zalety bohatera, a przynajmniej sprawia, że stajemy się bardziej skłonni przyjąć alternatywny punkt widzenia.

Variety / Owen Gleiberman
Wciągający i zaskakująco zabawny film dokumentalny o człowieku, który był prawdopodobnie najbardziej transgresywnym fotografem, jaki wyłonił się z lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych ...
„Helmut Newton. Piękno i bestia” przez większość 89 minut zadowala się medytacją nad twórczością Newtona, a pod tym względem zarówno ujawnia, jak i celebruje go jako artystę, który nienawidził „sztuki” i „dobrego smaku” i który przesunął granice kultury, która wciąż toczyła się po rewolucji seksualnej.Copyright © 2022 Best Film CO. Wszelkie prawa zastrzeżone.
PROJEKT GRAFICZNY WEBSCY.COM